Święto Pięciopłatkowej róży (Slavností pětilisté růže) – jedna z najlepszych historycznych imprez w Republice Czeskiej.

Wyjątkowy zakątek Czech

Czeski Krumlow (Česky Krumlov) – prześliczna, bajkowa miejscowość, wpisana na listę zabytkowych miast chronionych przez UNESCO. 170 km na południe od Pragi. Krumlow ze swoimi wąskimi uliczkami, przy których znajdują się kolorowe renesansowe i barokowe kamieniczki, położony jest w malowniczym zakolu rzeki Wełtawy. Okazały krumlowski zamek, barokowe ogrody i teatr zamkowy do dziś zachwycają setki turystów. Uliczki i zaułki zachęcają do spaceru w poszukiwaniu dawnych, „świetnych czasów”. W przyjemnej atmosferze można zakosztować czeskich specjałów w stylowych restauracjach i gospodach, racząc się świeżo upieczonym prosiakiem, kaczką czy smażonym serem, popijając wyśmienitym czeskim winem, czy doskonałym piwem z pobliskiego krumlowskiego browaru lub słynnym Budvarem z niedalekich Czeskich Budziejowic. Na ulicach i placach słychać muzykę dawnych mistrzów, a gdzieniegdzie czuć delikatną woń świeżych, prażonych w karmelu orzechów…

W tym niesamowitym miejscu na południu Czech odbywa się jeden z najbardziej uroczych historycznych festiwali.

Święto Pięciopłatkowej róży

Za jego sprawą udajemy się w podróż w czasie do Czeskiego Krumlowa XVI wieku, kiedy panowali ostatni potomkowie rodu Rožmberków. Vilém i Petr Vok z Rožmberka spowodowali, że miasto rozkwitło w renesansowym stylu. W ówczesnym Krumlowie działali najlepsi artyści, architekci i budowniczowie przybyli z Italii. Zamek i miasto rozpromieniała renesansowa feeria barw. Dokładnie tak samo wielokolorowy jest współczesny Festiwal Róży. Pięciopłatkowa Róża to herb Rožmberków, dlatego znajdziemy ją niemalże w każdym zakątku Krumlowa: na domach, bramach, dziedzińcach i sgraffitowych dekoracjach. Każdego roku festiwal ma swój leitmotiv, który nawiązuje do historii miasta oraz rodziny Rožmberków – na przykład jedna z poprzednich edycji fwstiwalu przypominała historię przyjazdu delegacji szlachty z Polski z propozycją korony dla Viléma z Rožmberka.

Pierwszy raz impreza odbyła się w 1968 roku z inicjatywy i za sprawą starań czeskokrumlowskiego artysty teatralnego, aktora, scenarzysty i reżysera – Antonína Zwiefelhofera.

W 1970 roku odbyło się trzecie i zarazem ostatnie w Czechosłowacji sprzed upadku komunizmu święto. Na długie lata władze komunistyczne zakazały organizacji imprezy. Po Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku powrócono jednak do tej świetnej tradycji i zwyczajów, organizując w 1990 roku po długiej przerwie kolejne wielkie święto historii miasta z różą. Od tego momentu co roku w czerwcu, w noc przesilenia letniego, przez trzy dni trwa festiwalowa uczta dla ducha i ciała. Wielki pochód postaci w historycznych strojach przechodzi przez miasto, trwają jarmarki i turnieje, koncerty i rozmaite imprezy towarzyszące.

Ponad 1500 uczestników historycznego pochodu, kilkuset artystów, kuglarzy i połykaczy ognia, zespoły muzyki dawnej, kramy i stragany z miejscowymi specjałami oraz ponad 25 000 widzów i turystów przyjeżdżających specjalnie na te uroczystości. Niestety w 2020 roku impreza nie odbyła się z powodu epidemii koronawirusa. Miejmy nadzieję, że w 2021 roku powróci czas zabawy i świętowania z pięciopłatkową różą. Niesamowite południowe Czechy po prostu trzeba odwiedzić.